vajinismus belirtisi

Vajinismusun nedenlerinden laf eden jinekologlar, tedavisi üzerine konuştu. Vajinismusun olabildiğince yaygın olduğunu söyleyiş eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, ruhsal bozukluktan kaynaklanan seksüel fonksiyon bozukluğudur okunuşu toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden kelam eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler cinsî ilişkiye giremiyorlar. İlişkide benzer süre her nesne yolunda gidiyor. tüm olarak ilişkinin olacağı o zihin geldiği çağ bayan korkuyor, endişeleniyor fazla ağır kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor ve seksüel münasebet olmasına ruhsat etmiyor veya bunun azıcık henüz sonra aynı aşaması kadın bacaklarını açabiliyor” diye konuştu.

Bu durumun ancak anatomik bozukluktan değil, psikolojik birleşik durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin ciddi korkuları okunuşu kaygıları oluyor. sadece ürkü atak durumu yaşıyorlar” diyerek konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun pek çok sebebi olabileceğini söyleyerek bunları aşağı yukarı sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi geleneksel toplumlarda fazla henüz uygun görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik kadın yoluna ‘aman sakın yapma, aman bununla müteallik bir şey duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri sözcük konusu. bayan evlilik çağına derecesinde ‘kendimi korumalıyım’ niteleyerek düşünüyor. Tabi evlendikten sonrası amacıyla bir daha fazla toplumumuzda değiştirilmiş bölgelerde değişik gelenekler var. Kadına, ‘Sen bundan sonra evleniyorsun, kocan var, kocanla eşeysel ilişkiye gireceksin, takdim yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. Daha geçmiş zaman ‘aman bacağını açma, aman etek giydin fazla özen et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. Tabi bayan yıllarca bu bakirlik zarını vikaye etmek üzere programlanmış yalnızca o gündüz bu söylenenle yanında tek değişiklik olmuyor. Ondan sonrasında da bu sıkıntı yaşanıyor ve ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, içtimai baskının dışında yaşanan cinsel tacize uğrayan, böyle müşterek deneyimi çevresinden duyan, tehlikeli cinsel temas hikayesini duyan veya partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel müşavirlik terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin cinsî müşavirlik terapisi ile mümkün olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kesinlikle bizatihi geçen müşterek pozisyon değil. Çiftler evlenmeden önce evet da vajinismus probleminden aksi hâlde cinsî müşavirlik vajinismus tedavisi ankara hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel okunuşu davranışsal terapi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu devir çiftlerdeki sorunun önemli eş kısmını çözüyor. Burada genital vücudun nedir, eşeysel münasebet nedir, bekâret zarı nasıldır, bakirlik zarı kanar mı, okunuşu dek kanar’ gibi konularda brifing yapıyoruz. Bunlarla müteallik fazla hatalı ve az bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk şeb kızlık zarım fazla yırtılacak, fazla kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, işte beni acile götürecekler, bana dikiş atacaklar’ niteleyerek korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri hakikat değil. Biz bunlarla alakadar dosdoğru bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını nasıl ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen parmak egzersizleriyle bu işi çözümlüyoruz. Çok dirençli vaklarda aynı psikolog evet da ancak psikiyatristten bağış almaktan da yarar var.”

Eşlerin birbirine desteği fazla önemli

Bu iyileştirme sürecinde eşlerin birbirlerinin nispetle olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi kesinlikle hep beraber seçmek istiyoruz. Çünkü vajinismus çiftin birlikte çözmesi gereken sadece durumdur. yalnızca başına kadının durumu hiçbir çağ değildir. kesinkes erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden de yapmasını beklediğimiz nesne yanında olsun, bunu birlikte çözeceklerine üzerine eşine her dönem yanında olacaklarına üzerine yüreklilik versin” ifadelerini kullandı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus belirtisi”

Leave a Reply

Gravatar